تبلیغات
خادم الشهدا - خرید ۶۵ هزار تن گندم از کشاورزان جنوب استان فارس
منوی اصلی
خادم الشهدا


 معاون جهاد کشاورزی فارس خبر داد
خرید ۶۵ هزار تن گندم از کشاورزان جنوب استان فارس
خبرگزاری تسنیم: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: تاکنون بیش از ۶۵هزار تن گندم مرغوب از ۱۸ هزار هکتار از مزارع جنوب فارس برداشت و خریداری شده و به مراکز خرید دولتی مثل سازمان تعاون روستایی و شرکت غله تحویل داده شده است.
محمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز اظهار کرد: امروزه نگاه ما به تولید محصولات کشاورزی شیوه سنتی نیست واعتقاد ما بهره‌وری بیشتر از آب است.

وی با بیان اینکه ادامه کشاورزی به صورت سنتی سبب ایجاد کم آبی ومشکلات اساسی در آینده است، افزود:حفر چاه‌های بیش‌تر به معنای بهره‌برداری و تولید بیش‌تر در بخش کشاورزی نیست و امروزه اگرچه استفاده ما از آب افزایش یافته اما شاهد تولید بیش‌تر محصولات کشاورزی نیستیم.

صادقی با اشاره به اینکه در این مقطع زمانی مشکل اساسی استان فارس مسئله کم‌آبی است، تصریح کرد: با وجود این مشکل نمی‌توان کشاورزی را کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه به صورت مستقیم 27 درصد مشاغل و به صورت غیرمستقیم 50 درصد مشاغل به کشاورزی وابسته است، تصریح کرد: امکان طراحی سیستم‌های آبیاری نوین بر روی برخی آب‌های استان به دلیل شور بودن وجود ندارد اما باید سیستم‌های آبیاری کشاورزی را در مناطقی که امکان توسعه آبیاری‌های نوین وجود دارد تغییر داد.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های  کنترل مصرف آب‌های زیرزمینی نصب کنتورهای حجمی آب بر روی موتورپمپ‌ها توسط وزارت نیروست، خاطرنشان کرد: سیاست ما استفاده بهینه از آب برای داشتن کشاورزی پایدار است.

صادقی یکی از مسائل مهم مقابله با بحران کم‌آبی را فرهنگ‌سازی دانست و گفت: باید توجه داشت که توسعه سیستم‌های آبیاری نوین بدون نصب کنتورهای حجمی توسط وزارت نیرو بعضا منتج به صرفه‌جویی در آب نمی‌شود زیرا اگر فرهنگ‌سازی نشود نصب کنتورها به افزایش سطح زیر کشت منجر شده که این جزء اهداف پیش روی ما نیست.

وی با بیان اینکه در ایران قانونی در زمینه استفاده از آب، الگوی کشت و سطح کشت متناسب با میزان آب نداریم، افزود: نگاه ما به مقوله کشاورزی تنها تولید محور نیست بلکه هدف اصلی سازمان جهاد کشاورزی بهره‌وری بیش‌تر از آب وافزایش تولید از این طریق است و در یک جمله عملکرد بیشتر در هر هکتار منظور نظر ماست نه افزایش سطح زیر کشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به این‌که باید در مقابل مصرف هر متر مکعب آب ماده خشک بیش‌تری برداشت کنیم، افزود: باید بذر و سایرعوامل تولید از جمله نیروی انسانی آموزش دیده در اختیار داشته باشیم.

صادقی با اشاره به اینکه به دلیل مشکلات خارجی وتحریم‌ها هزینه تولید محصولات کشاورزی کشور افزایش یافته است، تصریح کرد: علاوه بر افزایش جمعیت، گرایش مردم به تنوع غذایی و مصرف بیش‌ترآن تاثیر بسزایی در افزایش مصرف آب دارد.

وی با اشاره به اینکه برای تولید هر لیتر شیر 5 متر مکعب و برای تولید هر کیلوگرم گوشت 15 متر مکعب آب مصرف می‌شود، تصریح کرد: تولید برای امنیت غذایی مردم بسیار لازم است واهمیت آن قابل چشم پوشی نیست.

صادقی با بیان اینکه در حال حاضر تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان گندم در دنیا محدود شده‌اند، افزود: اگر در زمینه تولید گندم خودکفا نشویم معلوم نیست در آینده گندمی برای واردات به کشور وجود داشته باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی گفت: هدف ما متناسب کردن سطح زیر کشت با میزان آب در دسترس و رعایت الگوی کشت مناسب منطقه است که این مهم مستلزم تلاش زیاد و کمک دولت است.

وی خاطر نشان کرد: در بحث فرهنگ‌سازی الگوی مصرف نیز دستگاه‌های دست اندرکار باید اقداماتی مثل تأمین انرژی لازم از سیب زمینی به جای گندم و برنج که پتانسیل تولید بیشتری در هکتار در قبال همان میزان مشابه مصرف آب در هکتار دارد.

صادقی بیان کرد: برای مدیریت مشکل کم‌آبی نیازمند به قانون مناسب در زمینه مصرف آب هستیم که در این زمینه یاری مجلس شورای اسلامی بسیار راهگشاست.

وی نقش روحانیت، اصحاب رسانه ومسئولان را درفرهنگ‌سازی برای مقابله با بحران آب را پررنگ دانست و تاکید کرد: مبحث متناسب کردن الگوی کشت نیازمند یک بازه زمانی 20 ساله است و ‌نمی‌توان به فوریت در بحث تغییر الگوی کشت اقدام کرد بلکه این  مسئله نیازمند برنامه‌ریزی میان مدت و بلند مدت است.

صادقی با بیان اینکه برداشت گندم از مزارع فارس از نیمه دوم فروردین ماه از مزارع جنوبی استان آغاز شده، افزود: تاکنون بیش از 65هزار تن گندم مرغوب  از 18 هزار هکتار از مزارع  جنوب فارس برداشت و خریداری شده و به مراکز خرید دولتی از جمله سازمان تعاون روستایی و شرکت غله تحویل داده شده است.

وی با اشاره به اینکه تولید گندم درشهرستان‌های مناطق جنوبی که برداشت آنها به پایان رسیده نسبت به سال گذشته از افزایش 30 درصدی برخورداربوده، افزود: با عنایت خاص دولت تدبیر و امید در تعیین به موقع  قیمت تضمینی گندم در سال گذشته و قیمت تضمینی  10 هزار و 500 ریال مناسب برای آن، اعتماد بیش‌تر بهره‌برداران نسبت به تحویل محصول مازاد بر مصرف خود به دولت را به دنبال داشته است.

صادقی با بیان این‌که استان فارس برای بیست وهفتمین سال پیاپی مقام نخست گندم مرغوب را کسب کرده، خاطر نشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال نیز مقام نخست را در این زمینه کسب کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت اقلیمی استان فارس به گونه‌ای است که امکان کشت گندم در تمام نقاط استان فراهم است، گفت: در استان فارس شهرستان مرودشت، شیراز و خرامه به ترتیب  دارای رتبه اول تا سوم کاشت گندم هستند.