محمد مهدی رحیمی سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 06:05 ب.ظ نظرات ()

برابر آمارهای موجود حدود 17هزار شبكه ماهواره‌ای باز و بدون محدودیت وجود دارد كه شامل 380 كانال خاص موسیقی، 252 كانال كودك و نوجوان و 74 شبكه مد است؛ در این میان بیش از 40شبكه فارسی زبان وجود دارد كه مضامین سیاسی، فیلم و سریال، شو و موسیقی و تبلیغ كالا را در بردارند.حال سوال اساسی اینجاست كه در این جنگ تمام عیار نرم كه ما در وسط معركه دشمن قرار گرفته‌ایم، چه برنامه‌ها و راهكارهایی برای مقابله با این همه شبكه ماهواره‌ای داریم؟

عادی سازی روابط زن و مرد، نادیده گرفتن حكم شرعی و اسلامی محرم و نامحرم، ترویج دوستی‌های خیابانی و كاذب، تضعیف جایگاه دین و شریعت اسلامی و در یك كلام جنگ تمام عیار نرم علیه ارزش‌ها، هنجارها، اعتقادات و باورهای جامعه ایران اسلامی از سوی استكبار جهانی در اهداف پشت پرده راه‌اندازی شبكه‌های ماهواره ای فارسی زبان طراحی و هدایت شده است.

امروز دشمنان جمهوری اسلامی به این موضوع به خوبی پی‌برده‌اند كه دیگر نمی‌توانند از راه سیاسی یا نظامی به جنگ كشورمان بیایند، چرا كه در آزمون‌های مختلف شكست خورده‌اند. خصوصا در فتنه سال 1388 به عینه دریافتند كه نظام اسلامی ایران مستحكم‌تر از آن چیزی است كه بتوان با ابزارهای نظامی یا كودتاهای رنگین و مخملین از میان برود.

از همین رو دشمنان ایران اسلامی امروز عزم خود را جزم كرده اند تا شاید بتوانند با رخنه در باورهای دینی و مذهبی مردم در ابعاد فرهنگی و اجتماعی وارد شوند. در این راستا نیز چندین شبكه فارسی زبان با نام های فارسی وان، من و تو، پی ام سی و... راه‌اندازی كرده‌اند.

جذب مخاطب ایرانی با هر قیمتی

ماهواره امروز به عنوان مدرن‌ترین وسیله ارتباط جمعی در عصر رسانه و ارتباطات، پیشتاز همه ابزارهای مهم در تهاجم فرهنگی علیه كشورهای جهان سوم شناخته می‌شود.

استكبار جهانی مدت‌هاست كه برای نابودی فرهنگ‌های اسلامی و جلوگیری از رشد و گسترش آن در سراسر جهان درصدد تهیه خوراك فكری و فرهنگی افتاده تا به مخاطب مسلمان خود القا كند، تفكرات او دیگر در دنیای مدرن امروزی پاسخگوی نیازهای بشری نیست و بسیاری از این باورها را باید در زباله‌دان تاریخ انداخت.

در این میان جمهوری اسلامی ایران در تیررس برنامه شبكه‌های ماهواره‌ای قرار دارد. چرا كه دشمن سال هاست به خطر وجود كشوری مستقل به نام ایران اسلامی پی برده است.

گسترش شبكه‌های فارسی‌زبان و هدایت و حمایت آنها از كشورهای اروپایی و آمریكایی، بیست و چهارساعته شدن این برنامه ها و پخش فیلم و سریال‌های متعدد كه در آن به شیوه‌ای لطیف اعتقادات دینی و اسلامی ما را نشانه رفته، تا پخش برنامه‌های مبتذل و مستهجن و غیراخلاقی و استفاده از انواع رنگ‌آمیزی‌های مختلف برای جذب مخاطب ایرانی با هر نوع سلیقه‌ای، همه و همه از برنامه‌های دقیق و حساب شده دشمنان ایران اسلامی در تقابل با كشورمان حكایت دارند.

امروز حامیان پشت پرده شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان به خوبی پی‌برده‌اند كه نیاز فكری و تفریحی یك جوان ایرانی چیست و خانواده‌های ایرانی در میان شبكه‌های داخلی و خارجی به دنبال چه چیزی می‌گردند.

اما برنامه دارد و با نگاهی گذرا به برنامه‌های مسئولان فرهنگی در كشورمان درمی‌یابیم كه اگرچه كشورمان به فرموده مقام معظم رهبری در برابر فتنه‌های سیاسی واكسینه شده و دشمنان توان رویارویی نظامی و سیاسی با ما را ندارند، اما متاسفانه باید بپذیریم كه در ابعاد فرهنگی واجتماعی تاكنون موفقیت چشمگیر و قابل‌قبولی نداشته‌ایم و تمام برنامه‌های مفید مثلا رسانه ملی به یكی دو برنامه پرمخاطب مثل مختارنامه و... خلاصه می‌شود.

این در حالی است كه شبكه فارسی‌وان با توجه به این كه مدت كوتاهی است راه‌اندازی شده است چندی پیش اعلام كرده كه حدود 15 میلیون مخاطب در ایران دارد.

پایگاه اینترنتی اخبار روز وابسته به گروهك ضدانقلاب رجوی مقیم كشور آلمان نیز چندی پیش اعلام كرد: وزارت خارجه انگلیس و آمریكا، هدایت‌كننده اصلی تلویزیون‌های ماهواره ای فارسی زبان هستند و بودجه كلان این شبكه‌ها را تأمین می‌كنند.

این پایگاه اینترنتی با اشاره به بی‌رونقی شبكه‌های فارسی زبان كه برنامه‌های سیاسی علیه جمهوری اسلامی دارند، نوشت: امروز حتی تلویزیون‌های سیاسی مانند صدای آمریكا هم دریافته‌اند كه مخاطب برای اخبار و تحلیل‌های سیاسی پای برنامه آنان نمی‌نشیند بنابراین شبكه‌های"فارسی وان"و"من و تو"برای جلب مخاطب دلزده از فضای سیاسی راه‌اندازی شده‌اند.

یكی از مشخصه‌های شبكه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای گستردگی و تنوع برنامه‌های آن است، به گونه‌ای كه برای هر نوع اندیشه و نگاهی برنامه دارند؛ از فیلم و سریال و موسیقی تا شبكه اهل بیت و غیره. از همین روست كه لاله افتخاری، نماینده مردم تهران و عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، معتقد است كه دشمن در جنگ نرم هم برنامه‌ریزی‌های منسجم و حساب شده‌ای دارد و هم از بودجه كافی برای ساخت و تولید برنامه‌ها برخوردار است.

لاله افتخاری می‌گوید: «یكی از مهمترین و راهبردی ترین برنامه های دشمن در جنگ نرم استحاله فرهنگی است.«

وی تصریح می‌كند: «در استحاله فرهنگی دشمن می خواهد ارزش ها را ضد ارزش و ضد ارزش ها را ارزش نشان دهد و بسیاری از مسائلی كه در شرع و عرف قابل قبول و پسندیده نیست را عادی و طبیعی نشان دهد و در عین حال به جنگ عقاید مورد تاكید اسلامی مثل حجاب برود.«

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه می دهد:«همه این موارد در برنامه شبكه های ماهواره ای دیده می‌شود، نتیجه برنامه های آنان را نیز در كف خیابان ها شاهدیم كه مثلا معیار ارزشمندی به نام حجاب از سوی برخی افراد نادیده گرفته می‌شود. این‌ها نتیجه گسترش برنامه‌های ماهواره‌ای و از طرفی بی‌برنامگی مسئولان ما است.«

هژمونی فرهنگی

رویكرد اخیر شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به مسائل اجتماعی و پرهیز از سیاسی‌كاری به نوعی حكایت از این دارد كه استكبار جهانی این بار به دنبال ورود به خانه‌های ایرانیان آن هم به شیوه‌ای نرم و بی سرو صداست.

كارشناسان امور فرهنگی معتقدند كه ورود ماهواره به خانه‌های ایرانیان نوعی هژمونی محسوب می‌شود.

طبق تعاریف موجود هژمونی به معنای پذیرش سلطه بیگانه و تحت فرمان آنها درآمدن، آن هم با رضایت و آگاهی كامل طرف مقابل است.

این روزها در شبكه‌های ماهواره‌ای همه نوع گرایشی وجود دارد با این تفاوت كه گرایش‌ها طبق تعریف غرب است!

نمونه بارز آن را در راه اندازی شبكه اهل بیت علیه‌السلام شاهدیم كه به نام دین و مذهب تشیع شبكه‌ای راه اندازی شده و در پس پرده آن دامن زدن به اختلاف میان شیعه و سنی و از هم گسستگی مسلمانان در دستور كار قرار دارد.

دكتر لاله افتخاری، عضو فراكسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، در این باره می‌گوید:«دشمنان اسلام و قرآن برای انحراف افكار عمومی و برای جلوگیری از اتحاد مسلمانان شبكه ای به نام اهل بیت راه اندازی كرده اند كه متاسفانه می‌بینیم درست برخلاف فرهنگ و منش اهل بیت علیه السلام عمل می كند و هدفش ایجاد شكاف میان صفوف مسلمانان است.«

این عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است:«دشمن همه نیروهای خود را بسیج كرده و با تمام توان و از همه ابزارهای لازم استفاده می‌كند و با برنامه و بودجه كافی حركت خود را آغاز كرده و در حال شكستن حریم‌های شرعی و اسلامی است و متاسفانه باید اذعان داشت كه مسئولان ما هنوز هم در خواب غفلت به سر می برند و بیدار نشده‌اند.«

این نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال كه در میان این هجمه وسیع رسانه‌ای دشمن چه راهكاری را پیشنهاد می‌كنید، می‌گوید:«باید در وهله اول برای جوانان برنامه های تفریحی و سرگرم كننده داشته باشیم و برای خانواده‌ها نیز از رسانه ملی برنامه‌ها و سریال های جذاب تولید و پخش شود و شبكه های فیلم خانگی را گسترش دهیم و هنرمند متعهد ایرانی را به ساخت و تولید هرچه بیشتر آثار فاخر و ارزشمند كه مخاطب را به خوبی جذب كند تشویق کنیم. از طرف دیگر هم به فرهنگسازی بپردازیم و ارزش هایی مثل عفاف و حجاب را در جامعه به یك خواست ملی و مطالبه دینی مبدل كنیم كه در این راه نیازمند نیروهای توانمند و مدیران مدبر و بودجه كافی هستیم. در آن صورت است كه قطعا دشمن نخواهد توانست به اهداف ضد فرهنگی خود برسد.«

نقش مستقیم آمریكا و انگلیس در هدایت شبكه‌های ماهواره‌ای

گفته می‌شود بخش عمده‌ای از بودجه شبكه های ماهواره ای فارسی زبان"من و تو"را وزارت امور خارجه انگلیس تقبل می‌كند.

رابط این افراد نیز فردی به نام"مك وولین"است كه به عنوان مدیر و یكی از مشاورین ارشد این گروه فعالیت می كند و با همكاری وی، وزارت امور خارجه انگلیس بودجه راه اندازی این شبكه را تامین كرده است.

اما بر اساس اخبار و اطلاعات موثق دریافتی، مدیران شبكه"من و تو"برای سال 2011 با همكاری عباسی پدر، یك بودجه هنگفت 40 میلیون دلاری را از محل بودجه امنیتی و هجوم رسانه ای آمریكا برای ایران در پنتاگون دریافت می‌كنند.

بر اساس گزارش‌ها بودجه40 میلیون دلاری این شبكه در حقیقت 40 برابر بیشتر از بودجه شبكه فارسی وان است، چرا كه گردانندگان پشت پرده این شبكه ها دریافته‌اند، شبكه من و تو موفق تر از فارسی وان عمل كرده است.

شبكه فارسی وان با پخش فیلم و سریال های خارجی به صورت دوبله شده آن هم با بدترین كیفیت دوبله مخاطبانی را جذب كرد، اما به دلیل نازل بودن كیفیت برنامه‌ها، كم كم دچار یك فرودستی و افت در جذب مخاطب شد.

شبكه"من و تو"تجربه موفق‌تری بود كه در مدت زمان كوتاهی توانسته مخاطبین بیشتری در مقایسه با فارسی وان پیدا كند كه علت آن را باید در تنوع برنامه‌هایش جستجو كرد. آن هم تنوعی بسیار كم هزینه و كم خرج اما هوشمندانه!

گفته می شود این شبكه در تملك دو ایرانی به نام"كیوان عباسی"و"مرجان عباسی"است و دفتر مركزی و استودیوی آن در شهر لندن است.

كمتر از 5 درصد استفاده علمی از ماهواره

برخی از خانواده‌ها برای توجیه چرایی ورود ماهواره به منزلشان فورا این سخن را پیش می‌كشند كه ای بابا! ماهواره همه‌اش كه بد نیست! مطالب علمی و آموزنده هم دارد و ما فقط به همین جهت ماهواره خریدیم كه استفاده علمی ببریم!

اما در پاسخ به این توجیه فرار از واقعیت آن دسته افرادی كه مدعی‌اند از ماهواره می‌توان استفاده علمی برد باید گفت كه برابر آمارهای اعلام شده تماشای برنامه‌های علمی شبكه‌های ماهواره‌ای زیر5 درصد است!

این در حالی است كه تماشای فیلم و سریالهای مختلف در شبكه های ماهواره ای بیش از 50 درصد بیننده دارد و در میان شبكه های فارسی زبان، شبكه"فارسی وان"50 درصد بیننده،" PMC" نزدیك به 40 درصد و سایر موارد 10 درصد است و شبكه خبری "BBC" فارسی نیز بین شبكه های سیاسی بیشترین بیننده را دارد.

شب‌های عملیات جنگ نرم

با تمام این تفاسیر دشمن امروزه از جبهه های مختلفی جنگ نرم را آغاز كرده و ما مانده ایم و رگبار بی امان مسلسل دشمن و سیل موشك‌ها و خمپاره‌هایی كه همگی هدفمند پرتاب می‌شوند و موج انفجاری كه هر روز نقطه ای از ارزش های میهن اسلامیمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

سید جواد زمانی، سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، می‌گوید:«جنگ نرم دشمن از چند جبهه آغاز شده كه پیشتاز آن حربه اجتماعی علیه باورهای دینی و اسلامی مردم است كه این مسئله ایجاب می كند مسئولان برنامه های كارشناسی‌تر و راهكارهای بهتری را ترسیم كنند.«

سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس در نقل خاطره ای از حوزه انتخابیه اش در استان كرمانشاه می‌گوید:«به بازدید روستایی در شهرستان صحنه از توابع استان كرمانشاه رفتیم، با كمال تعجب مشاهده كردیم كه تقریبا در پشت بام تمامی خانه‌ها دیش‌های ماهواره نصب بود، وقتی علت را جویا شدیم در پاسخ گفتند كه اینجا هنوز شبكه های رادیویی و تلویزیونی ایران قابل دریافت نیست! به همین دلیل مردم هم به تماشای ماهواره روی آورده اند. خب حالا وقتی كه ما نه تنها برنامه خاصی برای آن روستایی نداریم، بلكه حتی از تماشای برنامه شبكه‌های صداوسیمای خودمان محروم است چگونه انتظار داریم كه آن مردم ماهواره تماشا نكنند!؟«

سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس در عین حال خاطر نشان می كند:«مردم ما مردمی با سابقه های كهن فرهنگی و مذهبی هستند و اگر از داشته های فرهنگی خودشان به خوبی آگاه باشند و شبكه های داخلی خودمان را تقویت كنیم، قطعا داشته های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی خود را بر شبكه های مبتذل و غیر اخلاقی غربی ترجیح می دهند. به عنوان مثال همین سریال مختارنامه را ببینید چقدر مخاطب داشت؟ گفته می شود هنگامی كه پخش این سریال شروع می شد مخاطب برنامه های ماهواره در ایران به حداقل خود می رسد. این موضوع می تواند ما را به این راهكار مهم برساند كه اگر رسانه ملی را تقویت كنیم تا بتواند برنامه های مخاطب پسند تولید و پخش كند بدون شك از مخاطب برنامه های شبكه های ماهواره ای نه تنها كاسته می شود بلكه می توانیم مخاطبان خارجی را هم جذب برنامه های خود كنیم.«

ناامیدی دشمن از برنامه های سیاسی

امروز دشمنان ایران اسلامی به خوبی دریافته اند كه با پخش برنامه های سیاسی علیه نظام جمهوری اسلامی نمی توانند به اهداف براندازانه خود برسند، لذا به سمت موضوعات اجتماعی و فرهنگی حركت كرده اند.

نمونه بارز این مدعا نیز كاهش قابل محسوس بینندگان شبكه تلویزیونی صدای آمریكاست.

سیدجواد زمانی، سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس ضمن بیان این سخنان می گوید:«اینك برای دشمن این یقین حاصل شده كه جنگ سیاسی و ایجاد فتنه و تقویت گروه های مخالف نظام در خارج و طراحی اهداف سیاسی در داخل جواب نمی دهد، به همین علت جنگ نرم را با راه اندازی شبكه های فارسی زبان آغاز كرده است.«

زهره الهیان، نماینده مردم تهران و عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز در این باره می‌گوید:«از آنجایی كه استكبار جهانی پروژه های خود در عرصه سیاسی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی را شكست خورده دید، چاره‌ای جز ورود به استحاله فرهنگی و جنگ نرم نداشت، خصوصا شكست آنان در فتنه 88 سیلی محكمی برای دشمنان ایران اسلامی محسوب می‌شد. از همین رو فروپاشی بنیان خانواده ها و مقابله با شئونات اسلامی و هنجارها و ارزش ها را در دستور كار خود قرار داد، یعنی به بیان دیگر باید گفت آنچه كه محور هدف شبكه های ماهواره ای قرار گرفته بنیان و كیان خانواده به عنوان هسته اصلی و مركزی جامعه ایران اسلامی است.«

این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید:«مسئولان در حوزه های فرهنگ و هنر و ساخت برنامه‌های علمی، آموزشی و سرگرم كننده باید حرفی برای گفتن داشته باشند، چرا كه معتقدم در راستای ساخت برنامه های ایجابی و در مقابله با شبكه هامی ماهواره ای باید تلاش مضاعفی داشته باشیم.«

خانم دكتر الهیان تصریح می كند:«دشمن امروز اقتدار و نفوذ جمهوری اسلامی و تاثیر گذاری انقلاب اسلامی در میان كشورهای اسلامی و خصوصا در منطقه خاورمیانه و در بیداری امت اسلامی به خوبی مشاهده می كند و از این روست كه تمام توان خود را به كار گرفته تا بتواند به كشورمان ضربه بزند، لذا بنا بر تجربه ای كه در این سال ها به دست آورده و خصوصا در فتنه سال 88 هم به خوبی دریافت كه نمی توان با فتنه و كودتا به جنگ جمهوری اسلامی برود جنگ نرم را برگزیده كه در این زمینه لازم است تا ما هم با تمام توان در میدان

جنگ نرم قوی و مقتدارانه عمل كنیم.«